ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník

13. 12. 2020

O víkendu 12. - 13. 12. se v Jeseníku konalo 3. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod, který provázela řada protiepidemických opatření, byl vzhledem k nezbytným omezením rozdělen do dvou dnů, kdy v sobotu soutěžili chlapci a v neděli dívky. Přesto byl pořadateli výborně organizačně zvládnut a přes velmi komplikovanou situaci nenastaly žádné organizační ani jiné problémy, které by negativně ovlivnily regulérnost soutěže. To je nutno ocenit a pořadatelům tímto děkujeme.

ČHS jako organizátor seriálu ČP do 14 let se rozhodl v souladu s prováděcími předpisy nevyhlásit celkové pořadí ČP do 14 let pro rok 2020 pro nízký počet závodů. To u řady rodičů a závodníků vyvolalo negativní odezvu, vzhledem k tomu, že někteří z nich dle svých slov vážili cestu do Jeseníku právě kvůli celkovému vyhlášení a o tomto rozhodnutí byli informováni až na místě. Jejich hlavními argumenty bylo, že ČP do 14 let v boulderingu byl vyhlášen pouze ze tří závodů a že ČHS v poslední době opakovaně porušuje vlastní závazné dokumenty včetně prováděcích předpisů, ale v tomto případě, který by nikoho nepoškodil, se rozhodl být striktní. Vzhledem k tomu, že nejen ve sportu je žádoucí důsledné dodržování veškerých pravidel a předpisů, považujeme za podstatnou spíše příčinu problému, kterou je, že závody mládeže nebyly pořádány několik měsíců, kdy to epidemiologická situace umožňovala a byly nelogicky plánovány až na podzim, kdy s rizikem zhoršení situace bylo nutno počítat. Další příčinou je, že ještě před vypuknutím epidemie byly již původně naplánovány pouze čtyři závody ČP U14 v lezení na obtížnost, tedy podstatně méně než v předchozích letech a na minimální hranici dané prováděcími předpisy, takže zrušení jediného závodu pak neumožnilo celkové pořadí vyhlásit.

Vysoká byla celková sportovní úroveň soutěže. Závodní cesty, které připravil z moderních chytů tým vedený hlavním stavěčem Janem Šolcem a podílel se na nich i Vojtěch Trojan, odpovídaly svou úrovní aktuálním trendům. Jediným dílčím problémem byly nástupy kvalifikačních cest pro dívky kategorie U12, kde některé účastnice zásadně limitovala výška. Jinak ale byla obtížnost cest dobře nastavena, nejlepší závodníci se rozřadili a cesty výborně prověřily fyzickou i technickou připravenost lezců.

LANO připravilo pro všechny zájemce týmový závodní koučink, kterého využila řada účastníků. Podíleli se na něm kvalifikovaní trenéři Jakub Dvořák, Marian Havel, Ondřej Švec a Tomáš Binter st., kteří přitom respektovali specifika jednotlivých věkových kategorií i konkrétních lezců.

Členové LANO si z Jeseníku odvezli 7 medailí včetně dvou zlatých a další hodnotná umístění.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a celkové pořadí Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost 2020 po třech závodech naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Slabost v přístupu se stává slabostí charakteru.
Albert Einstein