ČP A ČPM v lezení na obtížnost – BRNO | LANO

ČP A ČPM v lezení na obtížnost – BRNO

31. 5. 2021

V sobotu 29. 5. se na HUDY lezecké stěně Brno konalo druhé kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2021, které bylo zároveň závěrečným nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně. Tento závod měla původně hostit jablonecká MAKAK aréna. Vzhledem k odstoupení stavěče Jana Zbranka z důvodu nesouhlasu s postupem ČHS vůči dalšímu členovi stavěčského týmu Martinovi Jechovi a v návaznosti na to pak odstoupení sponzora i stanovisku pořadatelské stěny byl závod přesunut do Brna.

Závod se konal ve zlepšené epidemické situaci. Proto podmínky pořádání už nebyly definovány dle výjimky Ministerstva zdravotnictví ČR ze zákazu pořádání hromadných akcí, ale pouze na základě platných mimořádných opatření. To organizátorům i účastníkům usnadnilo některé protiepidemické procedury, ale závod musel být opět uspořádán bez přítomnosti diváků.

V průběhu kvalifikací došlo k dílčím problémům v oblasti informování závodníků a realizačních týmů. V kategorii B byla zveřejněna nesprávná startovní listina, ale o její opravě a z toho vyplývající změně startovního pořadí nebyla až do zahájení závodu ani na oficiální vývěsce ani v rozcvičovacím prostoru publikována žádná informace. V kategorii žen nebyl ještě 30 minut před startem ani na vyžádání dostupný údaj, zda se kvalifikační cesty polezou postupně nebo paralelně. To ovšem pro polovinu závodnic znamenalo rozdíl více než hodiny v čase nástupu do první cesty. Právě čas startu je rozhodující pro správné rozcvičení a rozlezení, které má vliv jak na výkon, tak na vyloučení zdravotních rizik a je proto pro závodníky i trenéry jednou z nejdůležitějších informací. Z hlediska dodržování soutěžních pravidel byl problematický výrazný kontakt s bannerem minimálně u dvou finalistů, který rozhodčí tolerovali.

Závodníci měli k dispozici pro kvalifikace i finále kvalitní zázemí pro rozcvičení a rozlezení. Časový harmonogram byl dodržen. Výsledkový servis fungoval výborně, oficiální výsledkové listiny byly publikovány rychle a bezchybně, k dispozici byla rovněž on-line projekce průběžných výsledků kvalifikace i finále. Z finále všech kategorií byl zajištěn live stream, což je důležité zejména v současné době, kdy závody musejí být stále pořádány bez přítomnosti diváků.

Nové sportovní profily byly využity pro všechna finále, ale v kvalifikacích se zde lezly pouze dvě cesty kategorie B. Všechny cesty byly postaveny z moderních chytů a obsahovaly lezecky i divácky atraktivní prvky. V kategorii B lze za pozitivní považovat i různorodost jednotlivých profilů a cest, u starších kategorií se však některé kvalifikační cesty lezly v profilech, s nimiž se na světovém poháru či mistrovství světa lezci už setkat nemohou. Rovněž situace, kdy ženy i muži měli stejnou kvalifikační cestu, je na mezinárodní úrovni v současnosti vyloučená. Problémem nových sportovních profilů v brněnské hale je při soutěžích nedostatek prostoru okolo nich. I když byl tento závod vzhledem k protiepidemickým opatřením zcela bez diváků, prostor pro trenéry a realizační týmy byl při finále velmi omezený a neumožňoval optimální výhled na cesty.

Členové LANO získali při účasti zahraničních lezců tři medaile a čtrnáct svěřenců trenérů LANO si vybojovalo účast ve finále jednotlivých kategorií. Tři z nich postoupili do finále mezi dospělými a další tři zůstali mezi dospělými hned pod hranicí postupu.

Mezi českými závodníky se na pomyslné pódium prosadili čtyři lezci: Hanka Šikulová a Štěpán Bulena obsadili 2. místa v kategorii A, František Danda skončil jako 2. a Jaroslav Šikula jako 3. z Čechů v kategorii B.

Nominační kritéria do reprezentace ČR v lezení na obtížnost splnilo 9 členů LANO: Eliška Novotná (ženy), Eliška Bulenová (juniorky), Hanka Šikulová, Eliška Suchá, Štěpán Bulena (kat. A), Arina Jurčenko, Fanda Danda, Jára Šikula a Lysander Naimji (kat. B ).

V nominačních závodech ve všech disciplínách vybojovali členové LANO celkově 18 míst v reprezentaci ČR, další pozice je ještě dosažitelná po splnění limitu v lezení na rychlost v kategorii žen na základě prvního místa v nominačním závodě.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP a ČPM naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Nemohou vám vzít sebeúctu, pokud se jí nevzdáte.
Mahátma Gándhí