Světový pohár v lezení na rychlost a boulderingu – Salt Lake City | LANO

Světový pohár v lezení na rychlost a boulderingu – Salt Lake City

1. 6. 2021

Ve dnech 28. – 30. 5. hostilo americké Salt Lake City první letošní závod Světového poháru v lezení na rychlost a třetí závod Světového poháru v boulderingu 2021.

Závod opět ovlivnila epidemická situace, což se projevilo také na počtu účastníků. Přesto zde byly vidět vynikající výkony. V lezení na rychlost nejprve v kvalifikaci Kiromal Katibin z Indonésie vytvořil nový světový rekord časem 5,258s, který ve finále posunul jeho krajan a celkový vítěz Veddriq Leonardo na 5,208s. V kategorii žen zvítězila Polka Aleksandra Miroslaw, pozoruhodná je i 3. pozice, kterou vybojovala Japonka Miho Nonaka, která se specializuje zejména na bouldering a lezení na obtížnost. Právě v boulderingu v obou závodech v Salt Lake City postoupila do finále. Vítězi bouldrového klání se stali Američané Natalia Grossman a Sean Bailey.

Závodu se vzhledem ke zranění Adama Ondry, který měl původně startovat v boulderingu i lezení na rychlost, zúčastnil jako jediný z českých reprezentantů člen LANO TOP TEAMu a úřadující vicemistr světa v lezení na rychlost Jan Kříž. Ten si zde vůbec poprvé na závodech chtěl vyzkoušet novou techniku startu zvanou Tomoa skip, na kterou v letošní sezóně přechází. Po practice, kde se ukázalo, že stěna má malé tření, si nebyl jist, že zde nový start zvládne. Nová technika startu, kterou dosud nemá dostatečně zažitou, má totiž rozhodující krok založen právě na tření. Proto se nakonec rozhodl startovat starou technikou, kterou několik měsíců vůbec netrénoval. Nakonec obsadil 17. pozici a o jediné místo mu tak uniklo osmifinále, když od postupu ho dělily pouhé 4 setiny sekundy.

IFSC v Salt Lake City s podporou americké národní federace uspořádala mezi dvěma závody SP novou ukázkovou soutěž smíšených týmů v boulderingu. Jednotlivé národní federace nominovaly čtyři členy týmu - dva muže a dvě ženy. Muži i ženy lezli stejné bouldery s možností sdílení informací. Během prohlídky však mohl vidět bouldery pouze kouč týmu, který vybíral, kdo poleze které z nich. Na stěně rozdělené na tři části bylo šest boulderů rovnoměrně rozmístěných mezi sektory. Devět zúčastněných týmů (Belgie, Dánsko, Francie, Izrael, Japonsko, Slovinsko, Švýcarsko, a dva týmy USA) mělo pět minut na dva bouldery v každé sekci. Jednotlivé bouldery pokusovali vždy dva sportovci za tým (jedna žena a jeden muž), jejichž počet topů, zón a pokusů k jejich dosažení se počítal do celkového skóre týmu. V této soutěži zvítězila Francie, 2. místo patří Belgii (za kterou startovala Francouzka Fanny Gibert) a 3. příčku obsadilo Japonsko.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Prohra není můj nepřítel. Strach z prohry je můj nepřítel.
Rafael Nadal