Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Imst | LANO

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Imst

16. 6. 2021

Rakouský Imst jako tradiční pořadatel Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost po roční koronavirové pauze znovu připravil závod této nejvyšší dlouhodobé mládežnické soutěže.

Akci opět ovlivnila epidemiologická situace. Překvapivě se vůbec nezúčastnila reprezentace Francie, která při posledním závodu EYC v Imstu v roce 2019 s náskokem zvítězila v pořadí národů v lezení na obtížnost před domácím Rakouskem a Českou republikou. Česká výprava tehdy díky třem medailím a řadě dalších výborných umístění dosáhla 3. pozicí v hodnocení národů svého historicky nejlepšího výsledku, když až za ní skončil tým Slovinska o 24 bodů a Rakousko se na domácí půdě dostalo před ČR o pouhých 5 bodů.

Organizace závodu byla přes protiepidemická opatření a omezení bezproblémová. Hlavním stavěčem byl opět jediný český držitel nejvyšší mezinárodní licence IFSC a člen stavěčské expertní skupiny LANO Jan Zbranek, který byl letos na základě svých dlouhodobě vynikajících výsledků vybrán i do stavěčského týmu pro OH v Tokiu. Cesty byly celkově výrazně těžší než na MEM v Permu a nejlepší závodníky perfektně rozřadily – o žádné z medailí nerozhodoval čas a nedošlo ani ke shodě navyšující počet finalistů.

Česká výprava patřila v lezení na obtížnost s 20 reprezentanty k nejpočetnějším týmům po domácím Rakousku, které mělo jako pořadatel dle pravidel nárok na vyšší kvótu. V lezení na rychlost ČR reprezentovali 3 závodníci. Česká výprava byla celkově velmi úspěšná, když v lezení na obtížnost získala 5 medailí zásluhou Barbory Bernardové v kategorii B, Markéty Janošové v kategorii A, Marka Jeligy mezi juniory a Michaely Smetanové a Nikoly Králíkové mezi juniorkami. Vynikající je rovněž 4. místo Terezy Cibulkové v novém českém rekordu 10,18s v lezení na rychlost.

Závodu v lezení na obtížnost se zúčastnilo 6 členů LANO TOP TEAMu. Jaroslav Šikula postoupil do finále kategorie B, kde obsadil 9. pozici. Jde o vynikající úspěch, protože tento závodník je v kategorii prvním rokem a šlo o jeho teprve druhý reprezentační start. Arině Jurčenko ve stejné kategorii naopak postup unikl o jediné místo a patří jí tak sice smolná, ale výborná 11. příčka. František Danda v kategorii B obsadil 19. místo, v kategorii A Eliška Suchá 24. - 26. pozici, Hanka Šikulová 27. příčku a Štěpán Bulena 34. místo.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall