ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Praha | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Praha

20. 6. 2021

V sobotu 27. 3. se v pražském Jungle Sport parku konalo první kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost 2021.

Aktuální epidemiologická situace umožnila závod uspořádat opět pouze na základě platných mimořádných opatření.

Z hlediska informování závodníků a realizačních týmů a celkové organizace došlo k řadě dílčích problémů. Časový harmonogram byl zcela zásadně změněn pouze tři dny před závodem. Tato informace byla rozeslána některým zaregistrovaným závodníkům resp. jejich rodičům mailem, ale zdaleka ne všem a článek o této změně byl rovněž teprve necelé tři dny před akcí společně se změnou propozic zveřejněn na webu ČHS.

Přímo v průběhu závodu byla řada poměrně důležitých informací sdělena soutěžícím a trenérům až na vyžádání. Kvalifikace začala se zpožděním a organizace z hlediska prostoru pro přípravu a navazování závodníků, míst pro doprovod atd. i času lezení druhých kvalifikačních cest byla chaotická. Pořadatel do mikrofonu uváděl řadu jmen závodníků s opakovanými chybami. Ve finále pak mj. byla zcela v rozporu s původními informacemi vyzvána závodnice postupující z 8. místa v kategorii dívek U12, aby po prohlídce zůstala na místě a připravila se k lezení, přestože si na základě původních vstupů od organizátorů nechala lezecké vybavení v izolaci. Po několika minutách zmatků byla následně odeslána zpět do izolace s tím, že začínají chlapci, jak bylo původně řečeno.

Izolace v dětském koutku byla z hlediska počtu závodníků a potřeb těch nejlepších na kvalitní rozlezení a rozcvičení nevyhovující, přitom Jungle Sport park disponuje prostory, které jsou pro izolaci 48 lezců různé výkonnostní úrovně podstatně vhodnější. Právě možnosti kvalitního rozcvičení a rozlezení jejichž součástí jsou relevantní informace o čase startu jsou zcela zásadní nejen pro výkon mladých lezců, ale hlavně pro omezení zdravotních rizik.

Pořadatel neměl dostatek jističů, proto necelé tři dny před závodem začal oslovovat rodiče některých lezců včetně členů LANO, aby pomohli s jištěním. Někteří členové LANO a rodiče členů LANO tuto pomoc poskytli a při závodě jistili, proto lze bez jakýchkoli pochybností říci, že jističi nebyli vycvičeni pro soutěžní způsob jištění. Článek 3. 2. 4. platných soutěžních pravidel však doslova uvádí, že „jističi jmenovaní pořadatelem musí být vycvičeni pro soutěžní způsob jištění“. Praktický výcvik jističů v soutěžním způsobu jištění byl před závody v lezení na obtížnost v minulosti standardem.

K dispozici byla opět on-line projekce výsledků, která po drobných problémech na začátku kvalifikace byla velmi rychle aktualizována. Oficiální výsledky kvalifikace některých kategorií byly publikovány se zpožděním. Na oficiálních stupních vítězů bylo v rozporu s realitou uvedeno „Český pohár v boulderingu 2021“. Nejlepší závodníci neobdrželi kromě drobných věcných cen žádné poháry ani medaile, což řadu z nich mrzelo. Mimokomunitní propagace a prezentace závodu byla minimální.

Lezecky i divácky zajímavé cesty byly postaveny z moderních chytů a jejich obtížnost odpovídala výkonnosti těch nejlepších závodníků. Stěna v Jungle Sport parku je však nízká a všechny profily určené pro kvalifikační cesty byly navíc jen mírně převislé nebo kolmé, což vzhledem k různému vzrůstu, zkušenostem i výkonnosti závodníků vytvořilo v některých cestách místa, která zastavila řadu zejména menších lezců dřív, než by odpovídalo jejich schopnostem. Ve finále bylo dosaženo jediného topu, o který se v kategorii U14 postaral člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek.

LANO se stalo se 7 pomyslnými medailemi ve starších kategoriích jednoznačně nejúspěšnější týmem pečujícím o talentovanou mládež na společné odborné platformě. V kategorii U14 zvítězili Natálie Paarová a Jan Štípek, druhá místa si připsali Lucie Vojáčková a Lukáš Uherec. V kategorii U12 patří prvenství Adamu Paarovi, třetí pozice vybojovali Veronika Harmáčková a David Suchý. Ti jsou navíc v kategorii prvním rokem a stali se tak nejlepšími lezci ve svém ročníku.

I další členové LANO podali kvalitní výkony a vybojovali hodnotná umístění, ač ne všem se dařilo podle jejich představ.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Nejzajímavější informace přicházejí od dětí, protože ty řeknou všechno, co vědí, a potom zmlknou.
Mark Twain