Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost – Villars | LANO

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost – Villars

4. 7. 2021

Ve dnech 1. – 3. 7. se ve švýcarském Villars-sur-Ollon konalo druhé kolo letošního Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost.

Závod opět ovlivnila epidemická situace a byl proto mj. bez účasti diváků. Hlavním stavěčem soutěže v lezení na obtížnost byl Francouz Julien Gras.

Ve srovnání s předchozími letošními závody byla silněji obsazena soutěž v lezení na rychlost, naopak v lezení na obtížnost byla účast zhruba o třetinu nižší, navíc mezi muži chyběl např. vítěz z Innsbrucku Jakob Schubert atd.

V lezení na rychlost měla rekordní úroveň kvalifikace mužů, když poprvé v historii bylo k postupu do vyřazovacích bojů nutno dosáhnout času pod 5,80s, zatímco ve všech dosavadních závodech SP a MS stačily k postupu časy nad 6 sekund.

Vítězi soutěže v lezení na obtížnost se stali Američan Sean Bailey a Slovinka Janja Garnbret. V lezení na rychlost si prvenství připsali vítěz předchozího závodu v Salt Lake City a světový rekordman Indonésan Veddriq Leonardo a Ruska Ekaterina Barashchuk.

Závodu v lezení na obtížnost se z českých reprezentantů zúčastnil pouze Martin Stráník, který obsadil dělené 32. – 33. místo. V lezení na rychlost reprezentovali dva členové LANO TOP TEAMu. Jan Kříž poprvé při závodě vyzkoušel nový způsob startu (tzv. Tomoa skip), na který v letošní sezóně přechází a obsadil 36. pozici s časem 6,41s. V practice i v obou kvalifikačních pokusech nový start zvládl bez závažnější chyby, ale v první kvalifikaci při rychlém pokusu uklouzl v kroku do cílového tlačítka, druhý pokus pak musel jít na jistotu, což znamenalo pomalejší čas. Hanka Křížová si deset dnů před závodem zranila koleno a první zprávy předpokládaly několikatýdenní vyřazení ze sportovní činnosti, ale i díky kvalitní rehabilitaci s pomocí fyzioterapeuta Ivana Janského se její zdravotní stav zlepšil natolik, že mohla nastoupit a připsala si 39. příčku s časem 10,65s. Přímo při závodě ji zranění nijak nelimitovalo, ale patrně se projevil tréninkový výpadek a výsledný čas ovlivnil i pád v prvním pokusu.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Vítězství a prohry patří k životu každého člověka – s výjimkou zbabělců, protože ti nikdy ani neprohrávají ani nevyhrávají.
Paulo Coelho