Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Žilina | LANO

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Žilina

2. 8. 2021

Slovenská Žilina hostila ve dnech 29. – 31. 7. poslední kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost.

Akci opět ovlivnila epidemiologická situace i zcela nová destinace navíc ve východní Evropě, kam dlouhodobě jezdí méně závodníků. Soutěž v lezení na obtížnost byla proto celkově početně méně obsazena než závody v Imstu, Ostermundingenu a Puursu, ale účastníků bylo výrazně více než na předcházejícím závodě ve Veliko Tarnovu, kde nestartovala ani česká reprezentace. Opět zde chyběli nejen někteří špičkoví jednotlivci, ale i celé národní týmy včetně Francie jako největší evropské lezecké velmoci, přestože šlo o poslední letošní závod EYC a vyhlašovalo se zde také celkové pořadí této soutěže. To je však letos v takové míře ovlivněno neúčastí v důsledku koronaviru, že nemá z hlediska reálné výkonnosti velkou vypovídající hodnotu.

Přestože se v žilinské LA SKALE závod této úrovně konal poprvé, byl připraven po organizační stránce na vynikající úrovni. Vysokou kvalitu měly rovněž lezecké profily pro lezení na obtížnost, které se ve všech kategoriích blížily profilům běžným v mezinárodních soutěžích dospělých. Live stream z kvalifikací i finále byl vysílán na internetové televizní platformě, což rovněž není při mládežnických závodech běžné a celkově je nutno ocenit výbornou práci pořadatelského týmu JAMES a přístup lezeckého centra LA SKALA.

Hlavním stavěčem byl Marcin Wszolek z Polska. Závodní cesty v lezení na obtížnost byly napříč kategoriemi z hlediska obtížnosti poměrně nevyrovnané.

Česká reprezentace v lezení na obtížnost získala čtyři medaile zásluhou vítězství Báry Bernardové a 3. místa Lukáše Mokroluského v kategorii B, 2. pozice Michaely Smetanové mezi juniorkami a 3. příčky Markéty Janošové v kategorii A. Velkou smůlu měla Nikola Králíková, která si nejprve díky skvělému výkonu dolezla pro druhé místo mezi juniorkami, ale po uznaném protestu na sporné šlápnutí na nýt v úvodu cesty skončila na 10. pozici. V lezení na rychlost dosáhla nejlepšího umístění z českých reprezentantů Tereza Cibulková, která ve finále obsadila 5. příčku s časem 11,02s, když její kvalifikační čas byl 10,64s.

Závodu v lezení na obtížnost se zúčastnilo 6 členů LANO TOP TEAMu. Nejlépe si vedl František Danda, který poprvé v životě postoupil do finále závodu EYC, kde po vynikajícím výkonu vybojoval celkové 4. místo v kategorii B. Je nutno ocenit vynikající práci jeho trenéra Jakuba Dvořáka, který má velký podíl na jeho výkonnostním progresu. Do finále této kategorie letos již podruhé postoupil Jaroslav Šikula, který si zde vinou uklouznutí pohoršil proti 6. pozici z kvalifikace a obsadil konečnou 10. příčku. Arina Jurčenko mezi dívkami stejné věkové kategorie skončila na výborném, ale bohužel prvním nepostupovém 11. místě. V kategorii A Eliška Suchá obsadila 19. a Hanka Šikulová 20. pozici, stejně jako Štěpán Bulena mezi chlapci.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.
Mark Twain