ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderingu – Teplice nad Metují | LANO

ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderingu – Teplice nad Metují

30. 8. 2021

Ve dnech 27. – 28. 8. se v rámci 38. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu uskutečnilo 3. kolo ČP a ČPM a 2. kolo ČP do 14 let v boulderingu.

Vzhledem k termínové kolizi s Mistrovstvím světa mládeže ve Voroněži a závodem Rock Master v Arcu se však závod v Teplicích musel od kategorie B až po dospělé obejít bez velké části aktuální české boulderingové špičky.

Oproti předešlým ročníkům byl letos poprvé zpoplatněn vstup do parku, ve kterém závod probíhal. Závodníkům byl sice po registraci umožněn volný vstup, ten byl však k dispozici kromě závodníka samotného pouze pro jednoho člena jeho doprovodu. Vzhledem k tomu, že zejména v mladších kategoriích jezdí s dětmi na závody také rodiče, si například i mnozí trenéři museli vstup na závodiště zaplatit.

Oba závodní dny byly doprovázeny nepřízní počasí. Prostor před stěnou se prakticky okamžitě proměnil v bahniště, což se sice pořadatelé pokusili vyřešit navážením dřevní štěpky, ale problém to odstranilo pouze dočasně. Zcela nepochopitelné pak bylo nezastřešení už tak velikostně nedostatečné rozlezové stěny pro páteční závod dětí a mládeže kategorie B, která se tak po první přeháňce stala naprosto nepoužitelnou. Provizorní zastřešení před sobotním závodem na situaci již nic nezměnilo – stěna, chyty ani dopadiště už vyschnout nestihly.

V průběhu závodu docházelo k opakovaným organizačním problémům. To se nejvíce projevilo u kategorie chlapců A, juniorů a dospělých, kdy hned několik závodníků bylo zařazeno do jiné skupiny, než do které se zaregistrovali. Po debatě s JURY se problém podařilo vyřešit v souladu s pravidly, start první skupiny byl však o 45 minut opožděn. K opakovaným chybám bohužel stále dochází v otázce posuzování držených zón.

Stavěči pro tento závod zvolili strategii postupné úpravy připravených boulderů mezi jednotlivými kategoriemi. Tento způsob sice umožňuje zkrátit dobu potřebnou na přestavby, na druhou stranu však bouldery nemusí být vždy optimálně nastavené ve vztahu k jednotlivým kategoriím a také do jisté míry ubírá na divácké atraktivitě.

Z pátečního závodu si svěřenci trenérů LANO a členové LANO TOP TEAMu odvezli celkem 8 medailí. V kategorii U10 získala Klárka Tichá bronz, v kategorii U12 Adam Paar zlato a David Suchý stříbro, v kategorii U14 Natálka Paarová a Honza Štípek zlato, Lucka Vojáčková a Lukáš Uherec stříbro a v kategorii B Lukáš Trávníček stříbro. Řada dalších svěřenců trenérů LANO obsadila výborná umístění těsně pod stupni vítězů. Dle letošních výsledků ČP U14 je LANO TOP TEAM nejúspěšnějším projektem péče o talentovanou mládež v ČR.

V sobotním závodě Českého poháru mládeže a dospělých se členové LANO umístili následovně: v kategorii A Štěpán Bulena na 3. místě, Hana Šikulová na 5. místě, Martin Tůma na děleném 11. místě, v kategorii juniorů Lukáš Doleček na 4. místě a mezi muži Petr Kliger na 19. místě.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall