Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení | LANO

Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení

31. 8. 2021

Ve dnech 21. – 30. 8. se v ruské Voroněži konalo Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení. Závod byl stejně jako mládežnické mistrovství Evropy přesunut z loňského roku, kdy se nemohl uskutečnit vzhledem ke koronavirové pandemii.

Na letošní mládežnické MS bylo zaregistrováno zhruba o čtvrtinu méně závodníků než na poslední mládežnický světový šampionát v roce 2019, v roce 2020 se mládežnické MS z důvodu pandemie nekonalo. Skutečně k závodu nakonec nastoupil ještě menší počet závodníků, než byl zaregistrován. Kvalitativně bylo startovní pole oslabeno o několik států s kvalitními reprezentačními týmy a některé závodníky světové špičky včetně všech olympioniků, kteří věkem patří ještě do mládežnických kategorií. Z evropských zemí si medailovou pozici připsali závodníci 11 států.

Organizace závodu byla přes protiepidemická opatření a omezení bezproblémová. Hlavními stavěči byli pro lezení na obtížnost Rakušan Matthias Woitzuck a pro bouldering Polák Marcin Wszolek. Ze semifinálových a finálových kol ve všech disciplínách byl připraven live stream na IFSC YouTube channel s anglickým a ruským komentářem, přenosy s anglickým komentářem byly rovněž na Olympic Channel.

Na základě splnění nominačních pravidel ČHS startovalo ve Voroněži 16 českých reprezentantů. Česká výprava na MSM nezískala medaili, v lezení na obtížnost si finálovou účast připsalo 5 českých závodníků (Barbora Bernardová, Markéta Janošová, Michaela Smetanová, Lukáš Mokroluský, Anna Mihalčíková), z toho 3 v nejmladší kategorii B, v lezení na rychlost patří českým barvám zásluhou Terezy Cibulkové jeden postup do osmifinále a v boulderingu zůstala Česká republika bez finálové účasti.

MSM se zúčastnilo 5 členů LANO. Arina Jurčenko v kategorii B postoupila do semifinále v boulderingu, kde obsadila 11. místo. František Danda vybojoval postup do semifinále v kategorii B v lezení na obtížnost, kde skončil na 17. pozici a v boulderingu si připsal 26. příčku. Eliška Suchá se probojovala do semifinále kategorie A v lezení na obtížnost, kde obsadila 24. místo, v boulderingu jí pak patří 26. pozice. Jaroslav Šikula v kategorii B v lezení na obtížnost skončil krok od postupu do semifinále na dělené 28. - 29. příčce a v boulderingu na 30. místě stejně jako Eliška Bulenová v kategorii juniorek.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall