Mistrovství světa v soutěžním lezení – Moskva | LANO

Mistrovství světa v soutěžním lezení – Moskva

22. 9. 2021

Ve dnech 16. – 21. 9. se v hlavním městě Ruska Moskvě uskutečnilo Mistrovství světa v soutěžním lezení.

Organizace závodu byla přes protiepidemická opatření a omezení opět bezproblémová. Hlavními stavěči byli pro lezení na obtížnost Rakušan Florian Murnig a pro bouldering Američan Chris Danielson. Ze semifinálových a finálových kol ve všech disciplínách byl připraven live stream na IFSC YouTube channel a na Olympic Channel.

Vzhledem k epidemické situaci a olympijské sezóně zde chyběla řada špičkových lezců, mj. olympijští vítězové Janja Garnbret a Alberto Ginés López i olympijští medailisté Nathaniel Coleman, Miho Nonaka, Akiyo Noguchi, druhý muž SP v lezení na obtížnost Sean Bailey atd.

Česká výprava bez Adama Ondry skončila poprvé v historii MS organizovaných IFSC bez medaile, když nejlepšími třemi výsledky byly 4. místo Martina Stráníka v lezení na obtížnost, 9. pozice Elišky Adamovské také v lezení na obtížnost a 27. příčka Jana Kříže v lezení na rychlost. Celkově dosáhla česká výprava jednoho finálového a dvou semifinálových umístění, v hodnocení národů v součtu všech disciplín se umístila ve druhé desítce. Na posledním MS, které se konalo v roce 2019 v japonském Hachioji jako kvalifikační závod na OH, získala česká reprezentace dvě medaile (zlato Adam Ondra, stříbro Jan Kříž), tři finálová a pět semifinálových umístění, v hodnocení národů v součtu všech disciplín si tehdy připsala historicky nejúspěšnější 3. místo.

Člen LANO TOP TEAMu Jan Kříž, který obsadil v lezení na rychlost s časem 6,37s celkovou 27. pozici, věnuje letošní sezónu přechodu na novou techniku startu (tzv. Tomoa skip) za cenu dočasného zhoršení výsledků, aby měl do budoucna šanci na podstatné zrychlení a tím i úspěch na příští olympiádě, kde bude lezení na rychlost jako samostatná disciplína. Z tohoto hlediska závod v Moskvě zvládl, protože v obou kvalifikacích se mu nový start vydařil, když v prvním pokusu lezeném na jistotu dosáhl výše uvedeného času, ve druhém lezeném na riziko chyboval zhruba v polovině a cestu nedokončil.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall