MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderingu – Slaný | LANO

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderingu – Slaný

27. 9. 2021

Ve dnech 24. – 26. 9. se ve Slaném konalo Mezinárodní Mistrovství České republiky, Mistrovství České republiky mládeže a Mistrovství České republiky do 14 let v boulderingu. Závod byl zároveň čtvrtým a závěrečným kolem Českého poháru, Českého poháru mládeže a rovněž posledním kolem Českého poháru do 14 let v boulderingu, kde se však uskutečnily pouze tři závody. Z hlediska hodnocení seriálu ČP a ČPM je nutno dodat, že celkové pořadí ovlivnila neúčast téměř kompletní mládežnické špičky na předchozím závodě ČP a ČPM z důvodu termínové kolize s mládežnickým mistrovstvím světa.

Ve Slaném jsou soutěže v boulderingu pořádány tradičně jako součást lidových slavností „rožnění uherského býka“. To sice na jedné straně přivádí na soutěže i diváky mimo lezeckou komunitu a pomáhá zajistit bohatý doprovodný program, na druhé straně ale přináší některé problematické situace. 

I přes velkou náročnost tří soutěžních dnů a řady kategorií a kol byl závod organizačně na velmi dobré úrovni. Jediným problémem bylo nedodržování a porušování některých soutěžních pravidel, které se na oficiálních závodech ČHS opakuje. Soutěžní pravidla jsou ze strany JURY a konkrétních soutěžních činovníků letos uplatňována spíše jako nezávazná obecná doporučení a ne jako norma, kterou je nutné striktně dodržovat, jako je tomu v ostatních olympijských sportech. To v konečném důsledku snižuje úroveň závodu jako takového i kvalitní práci pořadatelů.

Stejně jako v loňském roce byla zcela nevyhovující izolace, která umožňovala v podstatě libovolnou komunikaci se závodníky. Rozlezová stěnka svými rozměry i zachytováním rovněž neodpovídala potřebám závodníků ani v mládežnických kategoriích.

Kolísavá byla úroveň boulderů – na jedné straně byly využity moderní chyty a stavěči, jimiž byli Jan Šolc, Denis Pail a Michal Kalvas, připravili zajímavé pohybové problémy, na druhé straně nebyla v některých kategoriích správně nastavena jejich obtížnost. Příkladem je soutěž chlapců kategorie B, kde v kvalifikaci ani plný počet vylezených boulderů nestačil na postup do osmičlenného finále a nejlepší závodníci zvládli všechny topovat na první pokus. Ve finále pak první čtyři lezci topovali opět všechny bouldery. O vítězství tak rozhodoval pouze rozdíl dvou pokusů ve finále a o druhém a třetím místě při finálové shodě na pokusy dokonce počet pokusů z kvalifikace. V soutěži kategorií do 14 let naráželi závodníci často na morfologický limit, což byl problém, který se opakoval v řadě mládežnických kategorií – v boulderingu se sice výška lezce vždy podílí na výsledku a stavěči se jí nemohou řídit, ale minimálně u mládežnických kategorií by neměla být rozhodujícím faktorem. V semifinále mužů, které bylo zároveň finále kategorií A a J, i ve finále kategorie B došlo k technickým incidentům způsobeným špatně připevněnými chyty.

Všechna kola soutěží dospělých i mládeže byla kvalitně komentována profesionálními moderátory, dobrou úroveň mělo ozvučení pódia, atmosféru večerního finále dospělých podpořilo efektové osvětlení. K divácké atraktivitě přispěla velkoplošná projekce a live stream, který byl z finále dospělých přenášen na web České televize. K dispozici měli diváci i trenéři projekci průběžných výsledků, které byly ale často aktualizovány se zpožděním nebo až na vyžádání. Dekorování vítězů kategorií MČR i ČP U14 na malém pódiu se bohužel uskutečnilo za tmy bez jakéhokoli alespoň provozního osvětlení, jinak byly jednotlivé ceremoniály organizačně zvládnuty a nejlepší lezci obdrželi poháry.

Celkově měl závod na současné české poměry výbornou úroveň a byl tak důstojným republikovým šampionátem. 

LANO připravilo pro všechny zájemce týmový závodní koučink, který tentokrát zajistili tito trenéři: Jakub Dvořák, David Urbášek, Karel Rejchrt, Marian Havel, Lucie Švecová, Markéta Lizáková a Tomáš Binter. Trenéři přitom jako obvykle respektovali specifika jednotlivých věkových kategorií i konkrétních lezců. 

Členové LANO si v průběhu tří závodních dnů připsali celkově 10 medailí, z toho 3 tituly mistrů republiky a řadu dalších vynikajících umístění. V kategorii U10 vybojovala bronz Klárka Tichá, v kategorii U12 zvítězil Adam Paar, v kategorii U14 si zlato odvezli Natálka Paarová a Jan Štípek, na druhém místě skončil Lukáš Uherec, třetí pozici si připsali Klárka Preislerová a Darius Naimji, v kategorii B patří stříbro Arině Jurčenko a Jaroslavu Šikulovi, v kategorii A si zajistila bronz Hanka Šikulová.

V konečném hodnocení Českého poháru v boulderingu v jednotlivých kategoriích členům LANO TOP TEAMu patří 11 medailových pozic, z toho 3 celková vítězství. Prvenství patří Natálii Paarové a Janu Štípkovi v kategorii U14, Adamu Paarovi v kategorii U12, druhá místa obsadili Eliška Bulenová mezi dospělými, Arina Jurčenko (kat. B), Lukáš Uherec (U14) a David Suchý (U12), třetí pozice pak Eliška Bulenová (juniorky), Štěpán Bulena (kat. A), František Danda (kat. B) a Lucie Vojáčková (U14). Zmínit je nutno Veroniku Harmáčkovou, která je v celkovém hodnocení seriálu nejlepší mezi dívkami, které jsou v kategorii U12 prvním rokem a Klárku Tichou, která sice v prvním letošním závodě nestartovala, ale v obou dalších získala medaili v kategorii U10.

Pod vedením trenérů LANO se připravují i další medailisté tohoto závodu i seriálu, řada členů LANO zaznamenala výborná umístění těsně pod stupni vítězů. LANO se tak stalo nejúspěšnější organizací zajišťující servis na principu spolupráce jednotlivých specialistů na společné odborné platformě.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a konečné pořadí Českého poháru, Českého poháru mládeže i Českého poháru do14 let v boulderingu naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Žij přítomností, sni o budoucnosti, uč se minulostí.
Neznámý autor