MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno | LANO

MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno

19. 10. 2021

V sobotu 16. 10. se na Hudy lezecké stěně Brno konalo Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost pro rok 2021.

Aktuální epidemiologická situace umožnila závod uspořádat opět pouze na základě platných mimořádných opatření.

Z hlediska informování závodníků a realizačních týmů i celkové organizace šlo o nejlépe zvládnutý letošní závod pro lezce do 14 let. Tomu přispěl mj. letos poprvé dostatečný odstup registrace a zahájení závodu uvedený v propozicích, na který jsme při předchozích závodech opakovaně upozorňovali, jenž umožnil zahájit závod dle časového harmonogramu a lezcům se na start připravit. Celkově je nutno ocenit snahu pořadatelské stěny o dobré podmínky pro závodníky a přístup vstřícný k závodníkům i doprovodu. Problémem, který ale prakticky nelze vyřešit, jsou prostorové dispozice sportovních profilů stěny, které nevytvářejí přijatelné místo pro diváky a při finále neumožňují ani všem trenérům sledovat závod z odpovídajícího úhlu.

Přetrvávajícím problémem bylo nedodržování soutěžních pravidel a prováděcích předpisů ze strany soutěžních činovníků i některých trenérů. Např. Prováděcí předpisy pro závody mládeže v nejvyšších soutěžích a 1. lize v čl. 6. 1. doslova uvádějí, že „Závody nejvyšších soutěží se uskuteční ve dvou dnech: 1. den chlapci kvalifikace (2 cesty) + dívky kvalifikace (2 cesty), které se lezou bez dodržení podmínek izolace, 2. den chlapci semifinále + finále, dívky semifinále + finále (vše za dodržení podmínek izolace) /.“ Toto ustanovení nijak neupravuje pro MČR do 14 let ani dokument Výjimky z pravidel soutěžního lezení pro nejvyšší soutěže a 1. ligu mládeže. Závod se ale uskutečnil jako jednodenní ve formátu kvalifikace – finále, aniž by se k tomu organizátor jakkoli předem vyjádřil. To, že jde patrně o chybu v prováděcích předpisech, na věci nic nemění, protože svévolné nedodržování, ignorování a porušování závazných dokumentů by mělo být v olympijském sportu zcela vyloučeno. Dalším problémem bylo nedodržování podmínek izolace, kdy někteří trenéři a členové doprovodu zde měli mobilní telefony při současném vysílání live streamu. Právě na záznamu streamu lze vidět i další jednoznačné porušení podmínek izolace, kdy jeden z organizátorů komunikuje s členem svého oddílu při prohlídce finálové cesty, aniž by byl předtím v izolaci. Některá další ustanovení pravidel byla uplatněna až po upozornění trenérů. Celkový přístup k dodržování pravidel a předpisů se už bohužel začíná projevovat v chování některých rodičů i závodníků.

Rozlezová stěna pro kvalifikace i v izolaci před finále poskytovala z hlediska profilů, chytů i kapacity kvalitní podmínky pro rozcvičení a rozlezení závodníků.

Závod neměl profesionálního moderátora, což by měl být při vrcholném závodě sezóny minimální standard. Organizační a technické informace byly závodníkům a trenérům oznamovány včas.

K dispozici byla opět on-line projekce výsledků. Oficiální výsledky byly publikovány včas a korektně. Na výborné úrovni byla práce traťových rozhodčích, kvalitní byla i činnost jističů.

Z finále všech kategorií byl na web přenášen live stream. Po obrazové stránce byl zpracován tak, že umožňoval divákům po celou dobu si zachovat přehled o výkonech jednotlivých závodníků, což se často nedaří ani v přenosech z mezinárodních soutěží, komentář bohužel obsahoval zavádějící informace, chyby ve jménech a naopak nepřinášel téměř žádné doplňující údaje o jednotlivých lezcích.

Hlavním stavěčem byl Viktor Pařízek pod jehož vedením pracovali stavěči Michal Kalvas a Olina Stehlíková. Cesty byly postaveny z moderních chytů ve sportovních profilech odpovídajících jednotlivým věkovým kategoriím. Všechny cesty byly pohybově zajímavé a závodníky komplexně prověřily, s výjimkou chlapců kategorie U10 a jedné kvalifikační cesty kategorie U12 je i rozřadily. Cesty včetně jejich označení splňovaly nejen podmínky pravidel, ale i nároky vrcholného závodu sezóny. Celkově lze práci stavěčů hodnotit jako vynikající.

LANO se stalo s třemi mistrovskými tituly, pěti pomyslnými medailemi a dalšími dobrými umístěními svých členů opět jednoznačně nejúspěšnější týmem pečujícím o talentovanou mládež na společné odborné platformě. V kategorii U14 zvítězili Natálie Paarová a Jan Štípek, druhá místa si připsali Lucie Vojáčková a Lukáš Uherec, v kategorii U12 patří mistrovský titul Adamu Paarovi. Těsně pod stupni vítězů skončila v kategorii U12 na 4. příčce Veronika Harmáčková jako nejlepší ze závodnic, které jsou v této kategorii prvním rokem, když z kvalifikace postupovala dokonce z celkové první pozice, 4. místo vybojoval rovněž Darius Naimji v kategorii U14. Finálová umístění si připsali i 6. David Suchý v kategorii U12 a 7. Klára Tichá v kat. U10.

I ostatní členové LANO podali kvalitní výkony a vybojovali hodnotná umístění, ač ne všem se dařilo podle jejich představ.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Některé děti se chovají tak, jako kdyby neměly rodiče. To proto, že někteří rodiče se chovají tak, jako by neměli děti.
Leonid Nikolajevič Andrejev