ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník

29. 11. 2021

V sobotu 27. 11. hostil Jeseník 4. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Vzhledem k vývoji epidemické situace a aktuálním nařízením vlády byla těsně před závodem upravena opatření, za nichž se soutěž konala. Přesto byl závod pořadateli stejně jako loni výborně organizačně zvládnut. To je nutno ocenit a pořadatelům tímto děkujeme.

Termín závodu podobně jako celý kalendář závodů tzv. 1. ligy bohužel nerespektoval strukturu zdravé a efektivní přípravy mládežnických kategorií a nekorespondoval ani s ukončením sezóny starších mládežnických kategorií. Dřívější konání poslední pohárové soutěže by navíc bylo smysluplné i ve vztahu k předpokládatelnému vývoji epidemické situace.

Závod neměl profesionálního moderátora, ale veškeré technické informace byly oznamovány včas a srozumitelně. V průběhu kvalifikace i finále byla k dispozici on-line projekce výsledků. Oficiální výsledky byly publikovány včas. Na dobré úrovni byla práce traťových rozhodčích i jističů, drobné nesrovnalosti byly řešeny ze strany JURY rychle a korektně. Organizace v izolaci byla ze strany aspirantky na hlavní rozhodčí zmatečná, ale s pomocí pořadatelů a trenérů se vše podařilo relativně rychle zvládnout. Rozlezová stěnka svými rozměry i zachytováním bohužel neodpovídala potřebám závodníků ani v nejmladších kategoriích.

Hlavním stavěčem byl Denis Pail, dalšími členy jím vedeného stavěčského týmu Cyril Kratochvíl a Lubomír Polišenský. Lezecká stěna v Jeseníku je nízká a ani její profily nejsou pro závod této úrovně optimální, což stavěčům výrazně komplikuje práci, ale jak při loňském závodě v Jeseníku, tak při letošním ČP U14 v Jungle Sport parku, kde stěna rovněž není vysoká, se ukázalo, že i tak lze postavit kvalitní cesty, které lezce rozřadí. Tentokrát bohužel rozhodovaly často pouze morfologické předpoklady, což by právě v dětských kategoriích mělo být maximálně eliminováno a počet shod v jednotlivých cestách byl neúměrně vysoký. Ve finále jen na úrovni medailových pozic došlo ke shodám na prvních místech kategorie chlapců U14, kde o celkovém vítězi rozhodoval čas, dále na prvních místech kat. chlapců U10, na 3. – 4. místech chlapců kat. U12 i U14, mezi dívkami pak na prvních místech kat. U10 i U12. Dalším problémem bylo, že sekvence rozhodující o postupu i medailích byly velmi nízko. Typickým příkladem je finálová cesta kategorie U14, kde úvodní náskok nezvládlo celkem 6 závodníků - 5 dívek (včetně špičkové bouldristky, jejíž silnou stránkou jsou právě skoky) a 1 chlapec, kteří tak ve finále zapsali nulové skóre, vítězové pak dosáhli výkonu 23+ mezi chlapci a 17+ mezi dívkami. Z hlediska motivace k závodění to představuje velkou překážku, zvlášť když se problematické situace v oblasti úrovně závodních cest v mládežnických závodech letos opakují.

LANO připravilo pro všechny zájemce týmový závodní koučink, kterého využila řada účastníků. Podíleli se na něm trenéři Lucie Švecová, Marian Havel, Karel Rejchrt, Markéta Lizáková a Tomáš Binter st., kteří přitom respektovali specifika jednotlivých věkových kategorií i konkrétních lezců.

Členové LANO získali celkem 6 medailí a další hodnotná umístění pod stupni vítězů, přestože Natálie a Adam Paarovi (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.), kteří letos zvítězili ve všech dosavadních závodech ČP U14, se nemohli zúčastnit z důvodu nařízené karantény. V kategorii U10 Klára Tichá (trenér Karel Rejchrt) obsadila 2. místo, stejně jako v kategorii U12 David Suchý (trenér Marian Havel). Veroniku Harmáčkovou (trenér Tomáš Binter st.) na 5. příčce mezi dívkami U12 dělil jediný krok od stupňů vítězů. V kategorii U14 zvítězili Lucie Vojáčková (trenér Tomáš Binter st.) a Lukáš Uherec (trenér Miroslav Uherec), na druhém místě skončil Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), který měl shodný výkon ve všech cestách jako Lukáš, a tak o pořadí rozhodoval čas, a pro bronzovou medaili si dolezl Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák). O pouhé dva kroky uteklo medailové umístění 4. Kláře Preislerové (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák). Výborný výkon podal také Šimon Janda (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák), který postoupil do finále, kde nakonec skončil na celkové 7. pozici.

V Jeseníku byly vyhlášeny i celkové výsledky Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost. Protože letošní seriál v této disciplíně sestával pouze ze čtyř závodů, žádný výsledek se neškrtal a jediný zdravotní či výsledkový výpadek se mohl zásadně projevit na celkovém umístění, což v sezóně výrazně ovlivněné epidemiologickou situací rozhodně nelze zejména u dětí považovat za optimální. Nejúspěšnější členové LANO se umístili takto: celkovými vítězi se stali Lucie Vojáčková a Jan Štípek (oba trenér Tomáš Binter st.) v kategorii U14 a Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.) v kategorii U12. 2. místa patří v kategorii U14 Natálii Paarové (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.) a Lukáši Uhercovi (trenér Miroslav Uherec), když Natálka zvítězila ve třech pohárových závodech a k celkovému vítězství by jí stačilo k poslednímu závodu v Jeseníku pouze nastoupit, bohužel z výše uvedených důvodů startovat nemohla. 3. pozici mezi chlapci kategorie U14 vybojoval Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák). V kategorii U12 obsadil 4. příčku David Suchý (trenér Marian Havel), který tak byl zároveň druhým mezi závodníky, kteří jsou v kategorii prvním rokem a 5. místo si připsala Veronika Harmáčková (trenér Tomáš Binter st.) jako nejlepší ze závodnic, které jsou v kategorii prvním rokem. 6. pozice patří Kláře Tiché (trenér Karel Rejchrt) v kategorii U10, která nestartovala v jednom závodě a 8. příčka Kláře Preislerové (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák), které ale chybí starty dokonce dva.

Výsledková bilance členů LANO v celkovém hodnocení ČP do 14 let je tak 3 vítězství, 6 pozic na stupních vítězů (5 z nich je v kategorii U14, kde se již výrazně projevuje systematický trénink) a 10 výsledků do 8. místa. 2 medailová umístění si navíc připsali další svěřenci trenérů LANO. LANO TOP TEAM a na něj navazující spolupráce trenérů a dalších specialistů na společné odborné platformě je tak jednoznačně nejúspěšnějším projektem péče o talentovanou mládež v ČR. Pro srovnání – zbývajících 10 pozic na stupních vítězů v celkovém hodnocení ČP U14 je rozděleno mezi 8 dalších týmů nebo individuálních trenérů.

Nejúspěšnější závodníci LANO v ČP U14 přitom nejsou součástí žádných jiných mládežnických středisek a projektů v oblasti soutěžního lezení mj. i proto, aby mohla být garantována potřebná odborná úroveň všech, kteří se na jejich rozvoji podílejí.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a celkové pořadí Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost 2021 naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Slabost v přístupu se stává slabostí charakteru.
Albert Einstein