ČP, ČPM a ČP U14 v boulderingu – Praha | LANO

ČP, ČPM a ČP U14 v boulderingu – Praha

1. 3. 2022

V sobotu 26. 2. hostila pražská lezecká stěna Jungle Sport Park první letošní podnik Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu, který byl zároveň prvním ze dvou nominačních závodů do reprezentace ČR v boulderingu.  V neděli pak na tento závod navázalo první kolo Českého poháru do 14 let v boulderingu.

Propozice byly změněny ve čtvrtek před závodem, protože organizátoři neodhadli počet startujících, což si po ukončení registrace vyžádalo posun časového harmonogramu. Při této úpravě však došlo kromě chyby v kategoriích v rámci závodu ČP U14 i ke změně v informacích o protiepidemických nařízeních, která neměla oporu v aktuálním znění opatření platných v oblasti sportu. Proto vedení LANO o změně propozic informovalo své závodníky a trenéry a zároveň vzneslo dotaz na technickou delegátku, co je důvodem této úpravy. Po kontrole se ukázalo, že šlo o chybu, proto ČHS v pozdních večerních hodinách propozice opravil a o zveřejnění nových propozic technická delegátka rovněž informovala přímo vedení LANO, které rozeslalo svým závodníkům a trenérům informaci o další změně.

V průběhu sobotního závodu pořadatelé nařídili účastníkům rozlézat se pouze na zachytovaném profilu (tzv. spray wallu) nově umístěném v patře u soutěžního prostoru a zakázali jim přístup na další profily v rámci lezeckého centra, které bylo po celou dobu konání závodů v běžném komerčním provozu. Tento zákaz trval i při nedělním dětském závodě. Uvedený profil ale má pouze jeden výrazně převislý sklon, neumožňuje tak plnohodnotné rozlezení pro závod v méně převislých, kolmých a položených profilech a pro většinu mládežnických a dětských kategorií je jako jediná možnost rozlezení zdravotně nevhodný. Proto řada trenérů a rodičů řešila tuto situaci zakoupením komerčního vstupu pro závodníky, přičemž i po některých rodičích a členech doprovodu bylo pracovníky stěny požadováno také zaplacení dalšího vstupu pro doprovod. Vzhledem k nárůstu nákladů na účast na závodech, aniž by došlo k jakékoli pozitivní změně či přidané hodnotě pro sportovce ve srovnání s minulostí a výši financí, které ČHS z prostředků získaných ze státních dotací určených na sportovní činnost poskytl právě této lezecké stěně, vyvolal tento postup velmi negativní reakce ze strany závodníků, rodičů a realizačních týmů, mj. i z toho důvodu, že řada špičkových závodníků využívá tuto stěnu k tréninku ve srovnání s jinými bouldrovkami jen minimálně.

Kromě uvedených problémů byl závod uspořádán na velmi dobré úrovni. Organizace na místě byla bezchybná včetně informačního a výsledkového servisu, jehož součástí byla projekce průběžných výsledků. Ta sice v sobotu trpěla dílčími výpadky sítě, ale ty IT tým řešil velmi rychle. Přesní a korektní byli rozhodčí. Bouldery byly připraveny z moderních kvalitních chytů, jejich obtížnost se v některých kategoriích, resp. kolech podařilo nastavit velmi dobře, bohužel však ne ve všech, přičemž v určitých mládežnických kategoriích byli závodníci výrazně limitováni morfologicky. Velké množství dynamických kroků po velkých chytech a strukturách znamenalo prakticky pro všechny finalisty do krve prolezenou kůži, ale to je situace v současné době běžná téměř při všech boulderových závodech. Charakter boulderů a kroků odpovídal více situaci před 3–5 lety, než současným trendům a nárokům v mezinárodních soutěžích.

V průběhu sobotního závodu byla svolána schůzka trenérů a realizačních týmů s organizátorem, kde zástupce ČHS Jiří Žák účastníky informoval, že vzhledem k neúnosnému časovému průběhu při daném počtu účastníků (závod začínal v 7:00 začátkem registrace a reálně skončil kolem půlnoci), dojde k úpravě časového rozvržení příštího nominačního závodu konaného již za dva týdny, které pro většinu kategorií bude znamenat změnu závodních dnů. Po krátké oboustranně korektní diskuzi, při níž nebyly akceptovány trenérské návrhy motivované optimální přípravou závodníků s tím, že organizátor preferuje podmínky pro stavěče, byl vznesen ze strany trenérů požadavek, aby uvedené změny byly co nejdříve zveřejněny v oficiálních propozicích. Přes ujištění, že nové propozice budou vydány v pondělí po závodě, v době zveřejnění tohoto článku v úterý večer tomu tak nebylo a na webu ČHS zůstávaly propozice s původními závodními dny i harmonogramem.

Přestože šlo o závody tzv. 1. ligy a v sobotu i o nominační závod do reprezentace ČR, kromě realizačních týmů, příbuzných a přátel závodníků se v důsledku minimální mimokomunitní propagace ani na finálová kola nepřišli podívat prakticky žádní diváci, přestože aktuální protiepidemická situace to oproti minulému roku umožňovala. Ze sobotního finále byl přenášen live stream na web České televize, bohužel v komentáři zazněly některé nepřesné, zavádějící či vysloveně nepravdivé informace.

Svěřenci trenérů LANO získali v průběhu závodního víkendu 11 medailí a řadu dalších hodnotných umístění pod stupni vítězů.

Nejlepší členové LANO TOP TEAMu se umístili v reprezentačních kategoriích takto: v kategorii B vybojovali 2. místa Natálie Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar) a Jan Štípek, 3. pozice patří Jaroslavu Šikulovi (oba trenér Tomáš Binter st.). V kategorii A obsadila 3. příčku Arina Jurčenko, mezi juniorkami si 2. místo připsala Eliška Bulenová (trenér Tomáš Binter st.), která zároveň ve finále mezi ženami dolezla pro vynikající 3. pozici.

Nejhodnotnějších výsledků pod stupni vítězů dosáhli celkovými 4. místy Hana Šikulová (trenér Tomáš Binter st.), kterou od bronzu v kategorii A dělil jediný pokus na top, a Lukáš Trávníček (trenérka Eliška Karešová) v kategorii B, Lukáš Doleček (trenér David Urbášek) obsadil 4. příčku mezi Čechy v juniorské kategorii. Řada dalších členů LANO dosáhla výborných umístění.

Ze svěřenců trenérů LANO, kteří nejsou členy naší organizace, ale využívají kromě trenérského vedení i týmový koučink LANO, dosáhl nejlepšího výsledku Lukáš Hacura (trenér David Urbášek), který byl nejlepším Čechem v kategorii A.

Medailová bilance členů LANO TOP TEAMu v kategoriích do 14 let je následující: zlato si odvezli v kategorii U12 Veronika Harmáčková (trenér Tomáš Binter st.) a David Suchý (trenér Marian Havel), v kategorii U14 vybojoval stříbro Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.), který tak byl nejlepším ze závodníků, kteří jsou v kategorii prvním rokem), a bronz patří Klárce Preislerové (trenér Marian Havel).

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Kdo v malých záležitostech neopatrně zachází s pravdou, tomu nemůže být důvěřováno v důležitých záležitostech.
Albert Einstein