Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost – Villars | LANO

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost – Villars

4. 7. 2022

Švýcarké Villars-sur-Ollon jako tradiční pořadatel Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost přivítalo ve dnech 30. 6. – 2. 7. druhý letošní závod této nejvyšší dlouhodobé soutěže dospělých.

Organizace byla jako obvykle ve Švýcarsku bezchybná. V pozici hlavního stavěče soutěže v lezení na obtížnost zde působil držitel nejvyšší mezinárodní licence IFSC a člen expertního týmu LANO Jan Zbranek, který je od letoška smluvním stavěčem německé národní federace DAV. Jeho práce měla opět vysokou úroveň a stavěčům se podařilo nejlepší závodníky perfektně rozřadit. Finálovou cestu ocenila i vítězka Janja Garnbret, která zde vystoupila po padesáté na pódium v SP: „Cítím se úžasně, byla to jedna z nejlepších cest na okruhu.“

V kvalifikaci lezení na rychlost posunul Indonésan Kiromal Katibin svůj vlastní světový rekord na hodnotu 5,04s, finále pak ovládli reprezentanti Číny, když obsadili všechny medailové pozice v soutěži mužů a první dvě místa v závodě žen. Vítězi se stali mezi muži Jianguo Long a mezi ženami Lijuan Deng. V lezení na obtížnost si prvenství připsali Japonec Taisei Homma a zmíněná Slovinka Janja Garnbret.

Z českých reprezentantů nikdo nepostoupil z kvalifikace, když v lezení na obtížnost Martin Stráník obsadil 37. a Michaela Smetanová 40. místo. V lezení na rychlost člen LANO TOP TEAMu Jan Kříž (trenér Tomáš Binter st.) skončil na 52. pozici. V prvním pokusu na jistotu dosáhl času 6,35s, ve druhém, kdy uklouzl v kroku do cílového tlačítka, by čistý čas vycházel těsně pod hranici 6,00 sekund. Jan Kříž, který zde v roce 2019 vybojoval bronzovou medaili, zůstal daleko za svým osobním rekordem i postupem do finále, ale jeho cílem zde bylo dostat se do závodního zatížení po tréninkovém výpadku způsobeném problémy s páteří a posunout časy ve srovnání se svým vůbec prvním letošním startem minulý týden na EP v Innsbrucku.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Velký životní cíl je pocit - pocit toho, že existujeme, i když to někdy bolí.
George Gordon Byron