Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Augsburg | LANO

Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Augsburg

12. 7. 2022

Týden po závodě EPM v Dorbirnu hostil německý Augsburg ve dnech 7. – 10. 7. Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost a rychlost.

Závod byl po organizační stránce opět dobře připraven včetně servisu pro kouče a národní týmy. Bezchybná byla rovněž práce JURY pod vedením Wernera Gächtera z Rakouska. Hlavním stavěčem byl Andreas Matuska. Závodní cesty byly velmi zajímavé krokově a závodníky komplexně prověřily, obtížnost však v některých kategoriích a kolech nebyla optimálně nastavena.

I mládežnický evropský šampionát byl bohužel z hlediska kvality startovního pole oslaben ve starších kategoriích A (16 – 17 let) a junioři (18 – 19 let) termínovou kolizí se závodem SP v Chamonix v obou uvedených disciplínách. Obecně lze říci, že nejlepší evropští junioři a závodníci kategorie A dávají v letošní sezóně většinou přednost závodům dospělých a řada z nich v mládežnických kontinentálních soutěžích už vůbec nestartuje.

Z českých reprezentantů byl v Augsburgu nejúspěšnější člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), který vybojoval titul mistra Evropy v lezení na obtížnost kategorie B (14 – 15 let). Jeho výkon je o to hodnotnější, že je v této kategorii teprve prvním rokem. Na medailové pozice dosáhli z dalších českých reprezentantů v lezení na obtížnost Lukáš Mokroluský rovněž v kategorii B a Michaela Smetanová mezi juniorkami, když oba obsadili shodně 2. místa.

Další dva členové LANO TOP TEAMu dosáhli na hodnotný postup do semifinále, které je dle nových evropských pravidel v rámci mládežnického šampionátu pouze dvacetičlenné: v kategorii B Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.) obsadil konečné 13. místo a Natálie Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), která je v kategorii prvním rokem, si v psychicky náročné semifinálové cestě pohoršila z 11. příčky po kvalifikaci na konečnou 16. pozici. Blízko postupu byl po první kvalifikaci i Štěpán Bulena (trenér David Urbášek), ale nevyšla mu druhá kvalifikační cesta, takže nakonec skončil na 28. místě jako nejlepší z českých reprezentantů v této kategorii. Další člen LANO TOP TEAMu ukrajinský reprezentant Ihor Pichka, který je v kategorii rovněž prvním rokem, si při návratu po zranění prstu připsal 43. příčku v kategorii B.

V lezení na rychlost startovali dva zástupci LANO TOP TEAMu: Jan Štípek s časem 8,37s obsadil 14. a Ihor Pichka s časem 8,71s 16. pozici.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Nikdy nedosáhnete skutečného úspěchu, pokud nebudete mít rádi to, co děláte.
Dale Carnegie