Mistrovství Evropy mládeže v boulderu – Graz | LANO

Mistrovství Evropy mládeže v boulderu – Graz

9. 8. 2022

Ve dnech 4. – 6. 8. se v rakouském Grazu konalo Mistrovství Evropy mládeže v boulderu.

Závod byl po organizační stránce dobře připraven. Kvalitní byla práce JURY pod vedením Tima Hatche z Velké Británie. Dílčí nedostatky ze strany traťových rozhodčích se tak vždy podařilo korektně vyřešit.

Kvalifikace probíhala ve vnitřních prostorách lezeckého centra Bloc House, zatímco semifinálová a finálová kola byla přesunuta na venkovní boulderovou stěnu, která poskytovala dostatek prostoru pro závodníky i diváky. Ze semifinálových i finálových kol byl zajištěn live stream.

Hlavním stavěčem závodu byl Němec Dirk Uhlig. Všestranné bouldery závodníky komplexně prověřily. Nutno zmínit, že obtížnost zejména kvalifikačního kola byla velmi vysoká, když v některých kategoriích stačil na postup pouze jeden top, nebo dokonce 4 zóny. Bouldery se navíc mezi jednotlivými kategoriemi či dokonce koly často opakovaly ve stejné, nebo jen mírně upravené variantě. Tento problém byl pak nejvíce vidět na semifinále kategorie juniorů, které se lezlo prakticky na shodných bouldrech jako finále kategorie A o den dříve. Vzhledem k tomu, že semifinále i finále má probíhat formátem OS, nelze tento postup považovat za optimální.

Z českých závodníků se nejlépe dařilo členovi LANO TOP TEAMu Janu Štípkovi (trenér Tomáš Binter st.), který vybojoval bronzovou medaili. Honza finále kategorie B (14 – 15 let) začal nervózně, ale pak ukázal srdce bojovníka a topem závěrečného boulderu v poslední minutě se posunul z 8. pozice na stupně vítězů, čímž k titulu mládežnického mistra Evropy v lezení na obtížnost přidal i jedinou medaili české výpravy v boulderu.

Dalším členům LANO unikl postup do semifinále jen těsně – Járovi Šikulovi (trenér Tomáš Binter st.) v kategorii B o pouhé jedno místo a Štěpánu Bulenovi (trenér David Urbášek) v kategorii A o dvě. Oba obsadili shodně dělenou 22. příčku, avšak v kategorii B vzhledem ke shodě postupovalo do semifinále 21 závodníků.

Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar) skončila v kategorii B také těsně za semifinálovou dvacítkou na 24. místě, když v rozhodujícím boulderu spadla z kroku do topu, který by jí zaručil postup. Ihor Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka) obsadil v kategorii B 35. pozici, v kategorii A si Hanka Šikulová (trenér Tomáš Binter st.) připsala dělenou 48. a Lukáš Hacura (trenér David Urbášek) dělenou 49. příčku. Mezi juniory obsadili Eliška Bulenová (trenér Tomáš Binter st.) 25. a Lukáš Doleček (trenér David Urbášek) 34. pozici.

Z dalších českých reprezentantů postoupila do finálových bojů ještě Arina Jurčenko v kategorii A, kde obsadila konečné 5. místo. Všem závodníkům gratulujeme.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall