ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Choceň | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Choceň

24. 10. 2022

V sobotu 22. 10. se v Chocni konalo 4. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod byl organizačně připraven tak, že vyhlášení výsledků poslední kategorie skončilo krátce před 19. hodinou, přestože účast byla tentokrát poměrně nízká (necelých 70 lezců) a kvalifikace skončila kolem poledne. To vyvolalo negativní odezvu zejména mezi rodiči ze vzdálenějších míst. Organizační stránku na rozdíl od let minulých již nezajišťoval choceňský oddíl, ale profesionální tým ČHS odpovědný za tuzemské závody. Nutno dodat, že choceňský oddíl v roce 2015 pořádal na této stěně poslední mistrovství republiky společné pro kategorie U14 a kategorie B, A, J, jehož se zúčastnilo více než 180 závodníků a závod byl realizován v podobném časovém rámci.

Jedním z důvodů rozdělení finále jednotlivých kategorií, které bylo příčinou pozdního závěru akce, byly stísněné podmínky v izolaci a malá rozlezová stěnka, takže snahou organizátorů bylo rozdělením finálových kol jednotlivých kategorií zajistit co nejlepší podmínky finalistům. Izolace a rozlezová stěnka jsou však v Chocni stejné řadu let a vzniklý časový problém by bylo možné eliminovat např. větším počtem finálových cest.

Závod měl moderátora, který komentuje řadu letošních lezeckých soutěží. V průběhu kvalifikace i finále byla k dispozici on-line projekce výsledků. Oficiální výsledky byly publikovány včas a korektně s výjimkou situace, kdy výsledková listina chlapců kat. U14 byla vyvěšena s chybějícím soutěžícím, který však startoval a v průběžných on-line výsledcích byl uveden. Na základě upozornění byla výsledková listina okamžitě opravena. Na dobré úrovni byla práce traťových rozhodčích i jističů, drobné nesrovnalosti byly řešeny ze strany JURY rychle a korektně.

Hlavním stavěčem byl Denis Pail, dalšími členy jím vedeného stavěčského týmu byli Vítek Lachman a Štěpán Stráník. Cesty byly postaveny z moderních chytů a závodníky skutečně komplexně prověřily. Lezecká stěna v Chocni je nízká, což stavěčům výrazně komplikuje práci a cesty musejí být těžké, aby se závodníky podařilo rozřadit. Lezení ve vysoké intenzitě a náročné bouldrové sekvence jsou v těchto kategoriích žádoucí ve vztahu k budoucímu rozvoji směrem k nárokům cest na mezinárodní úrovni ve starších kategoriích. V rámci celého závodu však dosáhl topu pouze jediný závodník, naopak někteří lezci padali velmi nízko, takže by zde byl prostor posunout na základě znalosti reálné výkonnosti jednotlivých kategorií některé problémy výš. Přes řadu shod v jednotlivých cestách byli závodníci rozřazeni a o celkovém pořadí nikde nerozhodoval čas. Vzhledem k větším vzdálenostem jistících bodů docházelo v kategoriích U14 k delším pádům, které však jističi dobře zvládali. Pro některé méně zkušené lezce se ovšem někdy jednalo o psychicky náročné situace.

LANO připravilo pro všechny zájemce jako vždy týmový závodní koučink, kterého využila řada účastníků. Podíleli se na něm trenéři Marian Havel, Karel Rejchrt, Markéta Lizáková a Tomáš Binter st., kteří přitom respektovali specifika jednotlivých věkových kategorií i konkrétních lezců.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO vybojovali řadu hodnotných umístění. V kategorii U14 si odvezli dvě medaile členové LANO TOP TEAMuAdam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.) zlatou a Klára Preislerová (trenér Marian Havel) stříbrnou. Těsně pod stupni vítězů se ve finále kategorie U14 seřadili 4. Demid Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka), 5. Barbora Semerádová, která je svěřenkyní trenéra LANO Davida Urbáška, a 6. bouldrová specialistka Ema Kalousková (trenér Karel Rejchrt). Zlato si z Chocně odvezl i svěřenec trenérky LANO Bětky Zaťkové Tomáš Králík v kategorii U10. V této kategorii obsadila nakonec 5. místo Ema Cibulková (trenéři Karel Rejchrt a Markéta Lizáková), která z kvalifikace postupovala ze 3. pozice, ale nepodařilo se jí optimálně přečíst náročnou finálovou cestu. V kategorii U12 patří 7. místo Davidu Suchému (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase) a shodně 10. příčka Kláře Tiché (trenéři Karel Rejchrt a Tomáš Binter st.) s Kristianem Šaňákem (trenérka Markéta Lizáková). Klára je stejně jako Adam a Demid ve své kategorii prvním rokem, pro Kristiána to byl vůbec první životní závod v ČP U14 v této disciplíně.

V Chocni byly vyhlášeny i celkové výsledky Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost. Letošní seriál v této disciplíně sestával ze čtyř závodů a nejhorší výsledek se škrtal. Členové LANO a svěřenci trenérů LANO se zde opět umístili na nejvyšších příčkách. Celkovou vítězkou v kategorii U14 se stala Klára Preislerová, 2. pozice patří Adamu Paarovi, který tak byl nejlepší z lezců, kteří jsou v kategorii prvním rokem. V kategorii U12 obsadil 2. místo David Suchý a 9. příčku Klára Tichá, která tak zároveň skončila 3. mezi závodnicemi, které jsou v této kategorii prvním rokem. V kategorii U10 obsadil 2. místo svěřenec Bětky Zaťkové Tomáš Králík, 4. příčku si nakonec připsala Ema Cibulková, která měla před posledním závodem šanci i na celkové vítězství, ale o medaili ji připravila nevydařená finálová cesta v Chocni.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a celkové pořadí Českého poháru do14 let v lezení na obtížnost 2022 naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Veškeré učení má být pro děti hrou a sportem.
John Locke