ČP, ČPM a ČP U14 v lezení na rychlost – Brno | LANO

ČP, ČPM a ČP U14 v lezení na rychlost – Brno

6. 3. 2023

V sobotu 4. 3. se v Brně konal první letošní závod ČP a ČPM v lezení na rychlost, který byl rovněž jediným nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně. Zároveň se zde uskutečnil i závod ČP U14 v lezení na rychlost.

Soutěžilo se v tzv. nominačním formátu, kdy každý závodník reprezentačních kategorií měl k dispozici šest pokusů a závodníci kategorií U14 pět pokusů – o výsledku rozhodoval nejrychlejší dosažený čas. Tento formát má z hlediska nominace do reprezentace tu výhodu, že každý z účastníků dostane dostatek pokusů na dosažení výkonu odpovídajícího jeho aktuální formě, naopak ale neprověří schopnost závodníka dosáhnout kvalitního času v rámci dvou kvalifikačních pokusů, které rozhodují o postupu ve všech mezinárodních soutěžích.

Soutěžící měli možnost jednoho tréninkového pokusu. Hlavní rozhodčí na návrh závodníků a trenérů rozhodl o úpravě časového harmonogramu tak, aby na oficiální trénink rovnou navázal vlastní závod. Díky tomu narozdíl od loňského roku nedošlo ke zbytečné časové prodlevě, což pomohlo závodníkům udržet se v optimálním aktivačním režimu a dosáhnout tak lepších výkonů bez rizika zranění.

Soutěž ČP a ČPM na standardní cestě se realizovala pouze v levé dráze, lezci a lezkyně kategorie U14 soutěžili v pravé dráze na upravené standardní cestě s doplněnými dalšími chyty a stupy a pro kategorie U12 a U10 byla připravena speciální cesta. Díky tomu měl závod plynulý průběh bez jakýchkoli přerušení nebo prodlev.

Celková organizace byla na dobré úrovni, výsledkový servis fungoval bezchybně. K dispozici byla projekce průběžných výsledků. Závod neměl profesionálního moderátora a vzhledem minimální propagaci se opět kromě realizačních týmů, přátel a příbuzných závodníků nepřišli podívat prakticky žádní diváci. Kromě závodních profilů nebyl v průběhu akce provoz na brněnské HUDY stěně nijak omezen.

Celková účast závodníků byla velmi nízká, v sedmi kategoriích startovali méně než čtyři lezci a v kategorii žen a dívek A nastoupila jediná účastnice. Nejsilněji obsazeny byly kategorie mužů, dívek U10, U12, U14 a chlapců U12. Přes nízkou účast řada závodníků dosáhla kvalitních individuálních výkonů.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO získali celkem 6 medailí. Mezi muži byl nejlepším z českých závodníků Jan Kříž (trenér Tomáš Binter st.), který dvakrát dosáhl výborného času 5,86s, třikrát se dostal pod šest sekund a v celkovém pořadí ho předstihl pouze Kazach Rishat Khaibullin. V kategorii B (14 - 15 let) zvítězil Ihor Pichka, v kategorii U14 si zlato odvezl jeho bratr Demid (oba tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka) a mezi dívkami v této kategorii si prvenství připsala svěřenkyně trenéra LANO Mariana Havla Alice Šindlarová. V kategorii U12 vybojoval bronz Tomáš Králík (trenérka Bětka Zaťková), mezi dívkami kategorie U10 si medaili stejné barvy odvezla Julie Rydvalová (trenéři Tomáš Binter st. a Tomáš Rydval).

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Nic nestárne tak rychle jako štěstí.
Oscar Wilde