ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Písek | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Písek

17. 4. 2023

V sobotu 15. 4. se na písecké stěně LezeTop uskutečnil první letošní závod ČP U14 v lezení na obtížnost.

Lezecké centrum LezeTop bohužel nedisponuje dostatečným zázemím pro rozcvičení a rozlezení pro obvyklý počet závodníků při soutěži tohoto typu. Proto LANO stejně jako v minulém roce při závodě ČP a ČPM zajistilo svým členům možnost rozlezení na bouldrovce členského oddílu LANO HORN climbing Písek.

Časový harmonogram byl dodržen, ale organizace na místě narážela na nepříliš příznivé prostorové dispozice stěny. Organizátoři se bohužel nepoučili ze zkušeností z dřívějších let, kdy se podařilo i při podstatně větším počtu závodníků soutěž připravit tak, aby nedocházelo k chaotickým rozhodnutím a nutnosti vykazovat účastníky z prostoru, do kterého jim bylo nejprve umožněno vstoupit. Informační a výsledkový servis, jehož součástí byla projekce průběžných výsledků, byl na dobré úrovni. Jedinými informačními nedostatky bylo neupozornění na čištění cest v kvalifikaci a nutnost zjišťovat individuálně informace o organizaci finále, což se bohužel opakuje na většině tuzemských závodů, přestože tyto informace jsou klíčové pro správné načasování rozcvičení a rozlezení. Z hlediska vlastního rozhodování byla práce JURY, traťových rozhodčích i jističů kvalitní.

Cesty připravené z moderních kvalitních chytů týmem pod vedením hlavního stavěče Viktora Pařízka byly sice lezecky zajímavé, v řadě případů však neodpovídala jejich obtížnost reálné výkonnosti závodníků, proto docházelo k řadě shod. Kvalifikační cestu společnou pro kategorii U12 tak topovalo 8 dívek a 5 chlapců, obě kvalifikační cesty kategorie U10 měly 4 a více topů u chlapců i dívek, shody na medailových pozicích byly rovněž ve všech finálových cestách a o 2. a 3. místě chlapců kategorie U10 rozhodoval čas. Finálovou cestu kategorie U12 se stavěči rozhodli zahájit náběhem, který však zastavil 3 dívky a jednoho chlapce, přičemž šlo o dívky, které postupovaly z 2., 3. a 4. místa. Vzhledem k tomu, že v kategorii U12 jsou největší morfologické rozdíly (jedna z dívek by vzhledem ke své výšce patrně neměla šanci tento náběh nacvičit ani jako boulder), že jsou v tuzemských závodech do 14 let s podobnými prvky dlouhodobě špatné zkušenosti (viz ČP U14 2021 v Jeseníku, kde náběh zastavil 5 dívek kategorie U14), že tyto prvky v lezení na obtížnost nemají návaznost na aktuální trendy stavění v mezinárodních závodech IFSC a že ČP do 14 let sestává v letošní sezóně pouze ze čtyř závodů, je podobná situace zbytečně demotivující. Ocenit je naopak nutno, že přes omezené možnosti písecké stěny připravili stavěči pro všechny věkové kategorie zcela originální finálové cesty, takže se zde lezlo skutečně na on sight – navíc v profilech, v nichž tyto kategorie nesoutěžily v kvalifikacích.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO získali řadu vynikajících umístění. Po kvalifikaci figurovalo na medailových pozicích 5 členů LANO TOP TEAMu, nakonec z nich ale na stupně vítězů vystoupil pouze Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.). Ten obsadil 3. místo v kategorii U14, když mu po kvalifikaci díky topům obou cest patřila dělená první příčka. 3. pozici z kvalifikace neudržel ani David Suchý (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase), jenž nakonec skončil na 7. místě. Na 3. pozici se naopak v této věkové kategorii ve finále posunula svěřenkyně trenéra Mariana Havla Alice Šindlarová, která postupovala z 5. místa a výborně zvládla finálovou cestu. Členka LANO TOP TEAMu Elen Strculová (trenér Jiří Pummer) neudržela 3. příčku z kvalifikace a nakonec obsadila 7. místo. Nutno vyzdvihnout, že i když je pro Elen prioritou gymnastika, dokáže podávat špičkové výkony i v soutěžním lezení. V kategorii U12 na výborné 4. pozici skončil Tomáš Králík (trenéři Bětka Zaťková a Tomáš Binter st.), který je navíc v této kategorii prvním rokem a ještě před týdnem bral antibiotika, ale i Tom po kvalifikaci držel medailovou 2. příčku. Julie Děcká (trenérka Markéta Lizáková) se dokázala ve finále posunout z děleného 8. na 6. místo. Smolařkou závodu je Klárka Tichá (trenéři Karel Rejchrt a Tomáš Binter st.), která v kvalifikaci vybojovala 3. pozici, ale ve finále jí nevyšel zmíněný náběh a nakonec tak na ni zbyla 8. příčka. 

Všem závodníkům gratulujeme – nejen k výborným výkonům, ale hlavně k získaným zkušenostem, které jsou v těchto kategoriích důležitější než výsledky. 

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP U14 naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Člověk nemusí každou zkušenost získat sám.
Günter Grass