ČP A ČPM V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST – ZLÍN | LANO

ČP A ČPM V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST – ZLÍN

29. 3. 2021

V sobotu 27. 3. se ve zlínském Vertikonu konalo první kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2021, které bylo zároveň prvním ze dvou nominačních závodů do reprezentace ČR v této disciplíně.

Soutěž se opět konala ve složité epidemické situaci na základě výjimky Ministerstva zdravotnictví ze zákazu pořádání hromadných akcí, kterou získal ČHS jako sportovní svaz. Akci proto provázela řada protiepidemických opatření.

Pořadatelé z Vertikonu připravili všechny dosavadní závody na výborné organizační i sportovní úrovni a bylo tomu tak i tentokrát. Přesto patrně i vzhledem k složitým podmínkám v rámci protiepidemických opatření nebylo úplně optimální zejména informování závodníků a realizačních týmů. Propozice byly z hlediska časového harmonogramu zásadně změněny pouze tři dny před závodem, aniž by informace o jejich úpravě byla oficiálně publikována na webu organizátora apod. Změna propozic byla prezentována pouze na sociálních sítích. Přímo v průběhu závodu byla řada poměrně důležitých informací sdělena soutěžícím a trenérům až na vyžádání a teprve potom komunikována oficiálně. Např. úprava a nové předlezení druhé kvalifikační cesty dívek kategorie B byla závodnicím pouze sdělena hlasatelem v průběhu lezení první kvalifikační cesty, které bylo následně přerušeno tak, že lezkyně navázaná a připravená k nástupu musela odložit svůj pokus a sledovat nové předlezení druhé kvalifikační cesty. Několik závodnic této kategorie v té době v hale vůbec nebylo, takže informace o úpravě se k nim dostala od trenérů nebo dalších lezců až po novém předlezení. Tyto záležitosti patří do gesce hlavního rozhodčího a delegáta ČHS, přičemž právě hlavní rozhodčí by měl být autoritou zodpovědnou nejen za dodržování pravidel, ale i za organizační záležitosti včetně „oznamování jakýchkoliv důležitých změn v programu soutěže“, jak zní přesná citace ze soutěžních pravidel ČHS. Hlavní rozhodčí Veronice Šteflové, pro niž to byl první závod v této pozici, nelze upřít snahu a sympatické vstřícné a korektní jednání, jednoznačným limitem však pro ni byla chybějící zkušenost se závody této úrovně a nedostatečná znalost výkladu soutěžních pravidel v konkrétních situacích.

Oficiální výsledky byly publikovány rychle a vzhledem k omezenému počtu osob v hale dokonce na dvou místech – uvnitř a venku. K dispozici byla i on-line projekce výsledků, která tentokrát ale opakovaně vypadávala a v závěru soutěže mužů už nebyly tyto výsledky aktualizovány.

Lezecky i divácky zajímavé cesty byly postaveny z moderních chytů. Závodníky prověřily zejména technicky a po stránce čtení a řešení problémů, méně už po stránce fyzických nároků obvyklých v mezinárodních soutěžích. Z hlediska rozřazení soutěžících docházelo k řadě shodných výkonů v jednotlivých cestách, v celkovém pořadí pak bohužel rozhodoval až čas jak o vítězce v kategorii A, tak o nominaci na ME mládeže v kategorii juniorek.

Pro finále všech kategorií byl zajištěn live stream, což je nutno ocenit zejména v době, kdy závody musejí být pořádány bez přítomnosti diváků.

Členové LANO získali celkem 6 medailí: zlaté Hanka Šikulová v kategorii A (16 - 17 let) a Arina Jurčenko v kategorii B (14 - 15 let), stříbrné Eliška Suchá v kategorii A a Fanda Danda v kategorii B, bronzové pak Eliška Bulenová mezi juniorkami (18 - 19 let) a Jára Šikula v kategorii B. Vynikajících umístění těsně pod stupni vítězů dosáhli 4. pozicemi mezi ženami Eliška Novotná a Lysander Naimji v kategorii B, smolařem závodu byl tentokrát Štěpán Bulena, který z kvalifikace postoupil z 2. místa v kategorii A, ale finále mu nevyšlo a skončil nakonec na 5. příčce.

Celkově se ve finále jednotlivých kategorií představilo 12 členů LANO. Hned 4 z nich se probojovali do finále ženské kategorie, přičemž pro Hanku Šikulovou a Elišku Suchou to byl vůbec první životní závod ČP v lezení na obtížnost mezi dospělými.

I další členové LANO podali dobré výkony a vybojovali hodnotná umístění, ač ne všem se dařilo podle jejich představ.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Žádné velké vítězství není možné, pokud mu nepředchází malé vítězství nad sebou samým.
Leonid Maximovič Leonov