NOMINAČNÍ ZÁVOD DO REPREZENTACE ČR V LEZENÍ NA RYCHLOST | LANO

NOMINAČNÍ ZÁVOD DO REPREZENTACE ČR V LEZENÍ NA RYCHLOST

6. 3. 2021

V sobotu 6. 3. se v Brně konal nominační závod do reprezentace ČR v lezení na rychlost. Z kalendáře závodů, propozic ani oficiálních informací nebylo bohužel dosud možné zjistit, zda byl tento podnik zároveň součástí Českého poháru v lezení na rychlost, který by měl být dle prováděcích předpisů ČHS zorganizován.

Soutěž se podařilo připravit ve složité epidemické situaci na základě výjimky Ministerstva zdravotnictví ze zákazu pořádání hromadných akcí, kterou získal ČHS jako sportovní svaz. Závod proto provázela řada protiepidemických opatření, přesto byl uspořádán bez jakýchkoli závažnějších problémů, které by negativně ovlivnily regulérnost soutěže. To je nutno ocenit a pořadatelům tímto děkujeme.

V propozicích v rozporu s prováděcími předpisy nebyl jednoznačně uveden formát závodu. Z časového harmonogramu v propozicích však vyplývalo, že soutěžit se bude v tzv. „Světovém formátu“, tedy ve formátu obsahujícím kvalifikaci a vyřazovací kola. Přesto se nakonec závodilo v tzv. nominačním formátu, kdy každý závodník měl k dispozici šest pokusů a o výsledku rozhodoval nejrychlejší dosažený čas. Tento formát má z hlediska nominace tu výhodu, že každý z účastníků dostane dostatek pokusů na dosažení výkonu odpovídajícího jeho aktuální formě, naopak ale neprověří schopnost závodníka dosáhnout kvalitního času v rámci dvou kvalifikačních pokusů, které rozhodují o postupu ve všech mezinárodních soutěžích.

Vysoká byla celková sportovní úroveň akce, jíž se zúčastnili nejlepší čeští závodníci v lezení na rychlost ve všech reprezentačních kategoriích. Ty doplnil Kazach Rishat Khaibullin nominovaný na OH v Tokiu. Z hlediska organizace měli někteří lezci výhrady k rozdílnému intervalu odpočinku mezi pokusy pro jednotlivé závodníky, způsobenému metodou kombinace jednotlivých kategorií. Minimální doba odpočinku 5 minut mezi pokusy však byla dodržena, proto vše bylo v souladu se soutěžními pravidly. Jinak byl průběh soutěže zcela bezproblémový a závod včetně vyhlášení výsledků byl ukončen kolem 13. hodiny.

Nejrychlejšími Čechy v rámci nominačního závodu byli členové LANO TOP TEAMu sourozenci Křížovi. Hanka Křížová (Victoria VSC) navíc časem 10,26s zlepšila vlastní český ženský rekord v této disciplíně. Jan Kříž (Olymp CSMV, Na-horu, z. s.) časem 6,00s zaostal za svým osobním rekordem o necelou desetinu sekundy a v celkovém pořadí ho předstihl Kazach Rishat Khaibullin. Jan Kříž v přípravě na letošní sezónu trénoval už pouze nový způsob startu, ale na posledním předzávodním tréninku se rozhodl v nominačním závodě startovat ještě starou technikou, protože při novém startu se necítil dost jistý. Původní start oživil pouze několika pokusy po třech měsících, kdy ho vůbec nezkoušel, přesto to stačilo na velmi kvalitní čas.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Směr je důležitější než rychlost.
Will Smith