Skončilo ME v soutěžním lezení | LANO

Skončilo ME v soutěžním lezení

29. 11. 2020

V sobotu 28. 11. skončilo Mistrovství Evropy v soutěžním lezení, které se v uplynulém týdnu konalo v Moskvě. Tento podnik byl pro evropské závodníky zároveň posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry v Tokiu.

Epidemická situace nakonec ovlivnila kvalitu startovního pole ještě výrazněji, než jsme na základě předběžné registrace avizovali. Závodu se vůbec nezúčastnily lezecké velmoci Rakousko, Francie a Itálie, Německo nemělo žádného zástupce v mužské kategorii. Slovinsko nakonec nevyslalo vůbec žádnou ženu a v mužské kategorii pouze dva boulderové specialisty. Chyběli mistři Evropy z roku 2019 v lezení na obtížnost i v boulderingu mezi muži i ženami. Z první patnáctky jediného letošního tzv. přizpůsobeného závodu SP v lezení na obtížnost v Brianconu, kam se probojovali pouze evropští závodníci a kde rovněž nebyla ani kompletní evropská špička, chybělo 14 mužů a 14 žen, přičemž těmi jedinými účastníky obou akcí byli Češi Eliška Adamovská a Jakub Konečný. O něco lepší byla situace v boulderingu, kde startovalo několik závodníků a závodnic světové špičky, bohužel největší favoritka a jediná již na OH kvalifikovaná závodnice, účastnící se tohoto ME, Švýcarka Petra Klingler musela pro zranění po bouldrové kvalifikaci ze závodu odstoupit. Disciplínou s relativně nejsilnější konkurencí tak bylo tentokrát lezení na rychlost, kde startovali úřadující mistři Evropy v obou kategoriích i dva bývalí mistři světa a zúčastnily se silné státy jako domácí Rusko, Polsko a Ukrajina.

V tomto kontextu je nutno vnímat celkové výsledky letošního ME, kdy vítězka soutěže v lezení na obtížnost, v boulderingu i kombinaci Ruska Meshkova dosud nikdy nebyla ve finále mezinárodního závodu dospělých a jejími největšími dosavadními úspěchy bylo 16. místo z loňského závodu SP v boulderingu v Mnichově a 17. místo ze SP v lezení na obtížnost ve Villars.

Z hlediska výkonnosti zaujala kromě podle očekávání silného Ruska také reprezentace Německa, za niž sice nastoupily pouze ženy, které se však probojovaly do finálových kol ve všech disciplínách včetně kombinace, přičemž v boulderingu se ve finále představily dokonce tři německé lezkyně. V ženském lezení na rychlost vytvořila v kvalifikaci Ruska Julija Kaplina časem 6,96s nový světový rekord, přesto nakonec skončila až na 3. místě.

Účast na OH v Tokiu si ve finále kombinace vybojovali Rusové Viktoria Meshkova a Alexej Rubtsov.

Česká výprava patřila se 13 reprezentanty k absolutně nejpočetnějším týmům na ME. Získala dvě medailové pozice zásluhou Elišky Adamovské, která v lezení na obtížnost obsadila 2. a v kombinaci 3. příčku. V dalších disciplínách jsou nejlepšími výsledky české reprezentace 7. pozice Elišky Bulenové v boulderingu a 9. místo Jana Kříže v lezení na rychlost, jenž si připsal rovněž 11. pozici v kombinaci jako nejlepší český muž v této disciplíně.

Jsme hrdi na to, že Jan Kříž a Eliška Bulenová jsou členy LANO.

Eliška Bulenová z oddílu Green Trees Monkeys postoupila do semifinále v boulderingu, kde vybojovala po vynikajícím výkonu 7. místo, což byl v této disciplíně nejlepší výsledek ze všech českých reprezentantů. O jedinou příčku jí tak uniklo finále, když od postupové 6. pozice ji dělil jediný pokus, přičemž měla reálnou šanci i na další top, naopak top Staši Gejo na posledním semifinálovém boulderu byl více než sporný. Jedná se o absolutně nejlepší výsledek české závodnice v boulderingu na mistrovství Evropy IFSC od roku 2007, kdy tato organizace vznikla. Přestože, jak již bylo řečeno, kvalitu startovního pole letošního ME výrazně ovlivnila opatření proti COVID-19, z hlediska srovnání se skutečnou evropskou a světovou špičkou a tedy reálné hodnoty dosaženého výsledku je výbornou zprávou, že Eliška dokázala porazit mj. medailistku světového poháru Kiprianovou či bronzovou medailistku loňského ME Kuzmenkovou. Proto jde pro teprve sedmnáctiletou závodnici, která věkem patří do mládežnické kategorie A, o vynikající úspěch. Další čeští reprezentanti se v semifinále umístili takto: Martin Stráník 11., Eliška Adamovská 12. a Markéta Janošová 18. místo, ostatní Češi do semifinále nepostoupili. Eliška, pro kterou je bouldering hlavní disciplínou, závodila doplňkově i v lezení na obtížnost, kde obsadila 29. pozici.

Jan Kříž startoval v lezení na rychlost a v kombinaci. V individuálním závodě v lezení na rychlost se mu nepodařil ani jeden pokus bez chyby a v osmifinále ho tak vyřadil bývalý mistr světa i světový rekordman a pozdější vítěz celého závodu Danyil Boldyrev z Ukrajiny. Protože Jan Kříž dosáhl nejrychlejšího času z poražených osmifinalistů, znamenalo to pro něj 9. místo, což byl nejlepší český výsledek v této disciplíně. Pro Kříže to ale bylo zklamáním. Mezi závodníky v kombinaci to však znamenalo 4. příčku a šanci na postup. I díky výkonům Jana Kříže v boulderingu a lezení na obtížnost, kde dokázal porazit oba své největší konkurenty z lezení na rychlost, se mu postup do kombinační dvacítky podařil. Za zmínku stojí, že v boulderingu nechal za sebou mj. Chorvata Kramariče, který pak v lezení na obtížnost postoupil do semifinále, kde obsadil 20. místo před Jakubem Konečným. V kombinačním lezení na rychlost Kříž vybojoval 2. pozici, když porazil čerstvého mistra Evropy v této disciplíně Danyila Boldyreva a lepšího času dosáhl pouze bývalý mistr světa Marcin Dziensky. Bohužel si však Jan Kříž ve druhém pokusu zranil ruku o cílové tlačítko, pro velké krvácení se na kombinační závod v bouderingu prakticky nemohl rozlézt a úraz ho limitoval i v další soutěži. V kombinačním boulderingu pak obsadil 20. a v lezení na obtížnost 19. příčku. V kombinaci Jan Kříž skončil na celkovém 11. místě, což byl nejlepší český výsledek v mužské kategorii.

Jan Kříž i Eliška Bulenová využívají odborný servis a zázemí LANO pro svou přípravu. Oba vede jako osobní trenér Tomáš Binter st., na tréninku Jana Kříže se jako kondiční trenér podílí Jan Cacek a jako fyzioterapeuti Ivan Janský a Ivana Mišoňová, na přípravě Elišky Bulenové spolupracuje hlavní trenér Green Trees Monkeys Jiří Pummer. Lidí i organizací, kteří oběma těmto závodníkům pomáhají, je však podstatně víc a my tímto všem moc děkujeme. Zvlášť v této komplikované době by bez pomoci řady těch, kterým na soutěžním lezení skutečně záleží, nebylo možné zajistit kvalitní přípravu nejen těmto vynikajícím reprezentantům.

Dalším zástupcem LANO na této vrcholné akci byl Jan Zbranek, který jako hlavní stavěč v lezení na obtížnost odvedl vynikající práci a účastníci našeho stavěčského kurzu tak budou moci čerpat informace od osoby nejpovolanější.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall